ד"ר רם קיילוס

מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית

שחזור שד

לצפייה בגלריה >

מדי שנה מאובחנות בסרטן השד כ-4,500 נשים ונערות בישראל.

גילוי מוקדם של המחלה מאפשר את הטיפול בה באמצעות 2 דרכים:

  1. ניתוח למפקטומי (משמר שד) – בו מוסר הגידול הממאיר והשד נשאר בצורתו ככל הניתן, ויש צורך בהקרנות להמשך הטיפול
  2. ניתוח מסטקטומי – בו מוסר השד באופן מלא

במידה ועברת ניתוח להסרת שד, אוכל לנסות ולשפר את חייך באמצעות ניתוח לשחזור שד, אשר ידמה בצורתו ככל הניתן את שדך הטבעי שהוסר.

הניתוח מבוצע על ידי בצורה סימטרית ומאוזנת, ובעל תוצאות שיסייעו לך להעלאת הביטחון והדימוי העצמי, ולהחזרה מלאה של תחושת הנשיות.

מהן האפשרויות לשחזור שד?

שחזור שד יכול להתבצע באופן מיידי בשלב בודד, או בשני שלבים לפחות, העשויים להתפרש על פני תקופה בת מספר חודשים.

טיפולי השחזור המקובלים הנם שחזור מבוסס שתל ושחזור אוטולוגי, באמצעות רקמת המטופלת.

מכיוון שישנם גורמים ומשתנים רבים בתהליך שחזור השד, מספר שיטות לטיפול וצורך חיוני בהתאמה למאפיינים ולצרכים הייחודיים שלך, חשוב לי  שתיקחי את הזמן שאת צריכה על מנת להכיר את הנושא מקרוב, בטרם תבחרי האם להשתמש ברקמה של עצמך לשחזור השד או בשתלים.

שחזור שד רקמות (אוטולוגי)

שחזור שד אוטולוגי הנו הליך רפואי במסגרתו אני משחזר ובונה את השד החדש שלך באמצעות דגימת רקמות מהבטן, הגב, הירכיים ו/או הישבן שלך.

שד המשוחזר בשיטה זו, הנו בעל מראה טבעי יותר מאפשרויות שחזור שד אחרות, ודומה בהתנהגותו לשד רגיל.

טכניקת השחזור הנבחרת מבוצעת על ידי בהתאם למיקום ממנו דגמתי את הרקמה:

  • שחזור ע”י רקמות הבטן TRAM / DIEP : טכניקה מיקרו-כירורגית בה אני עושה שימוש ברקמה מדופן הבטן על מנת ליצור את השד החדש, כאשר ה – TRAM (Transverse rectus abdominis myocutaneous) אחראי על העברת השרירים, העור והשומן ואילו ה-DIEP (Deep inferior epigastric perforator flap) אחראי על העברת עור ושומן, ושימושי כאשר אין צורך בהעברת שרירים.
  • שחזור ע”י שריר הלטיסימוס דורסי Latussimus forsi flap: טכניקה באמצעותה אני משתמש ברקמת שריר מהגב העליון המסייעת בבנייה מחודשת של השד ומעבירה אל החזה כלי דם, עור, שרירים ושומן.
  • שחזור ע”י SGAP (superior gluteal artery perforator): טכניקה במהלכה אני דוגם עור ושומן מהישבן על מנת לשחזר את רקמת השד. כאשר רקמת הבטן איננה מתאימה, ניתן לעשות שימוש בטכניקה זו.
  • שחזור ע”י TUG (Transverse upper gracilis flap): טכניקה במסגרתה אני דוגם רקמה מהחלק הפנימי של הירך. טכניקה זו מתאימה לנשים עם כמות קטנה של נפח שד לבנייה מחדש ו/או למטופלות אשר רקמת הבטן, רקמת שריר הגב העליון או רקמת הישבן אינן מספיקות לשחזור השד החדש.

שחזור מבוסס שתל

עבור חלק מהנשים, שחזור שד באמצעות שתל עשוי להיות אפשרות נוחה ואפקטיבית יותר על מנת ליצור את השד החדש. בהתאם לצורך שלך ורק אם תרצי בכך, אוכל לבצע שחזור מבוסס שתל כבר במקביל לניתוח הסרת השד.

במידה ורקמת עורך רכה מדי, אשתמש בהשתלת שומן כדי לעבות את שכבת הכיסוי מעל שתלי החזה, ואילו תהיי מעוניינת בגודל שד גדול יותר, ייתכן ואצטרך להשתמש במרחיב רקמות.

כיום, אפשרויות שחזור והשתלת שד הנן רבות ומגוונות. ניתן לבחור בשתל בעל מרקם או חלק, בצורה עגולה או אנטומית, ובמילוי מי מלח או ג’ל סיליקון.

השתלים זמינים בכל הגדלים והצורות, ומתאימים לאנטומיה ולצרכים ולרצונות של כל אישה ואישה, ואילו השתל הפופולרי ביותר אצל נשים רבות, הוא שתל עגול וחלק, המזכיר ביתר דיוק את החזה הטבעי.

שיקולים לבחירה בניתוח לשחזור שד

אם את עומדת בפני החלטה לשחזור שד, חשוב לי שתבחרי בה מהשיקולים האישיים, הנכונים והמתאימים ביותר עבורך.

נוסף לכך, ישנם שיקולים רפואיים ובריאותיים שאשמח שתבחני ותיקחי בחשבון:

בריאותך הגופנית והכללית

נכונותך לעבור יותר מניתוח בודד, כחלק משחזור השד

נכונותך לקבל החלטות לגבי השחזור בזמן טיפול בסרטן (במידת הרלוונטיות)

מטרותייך וציפיותייך מתוצאת הניתוח

משך הניתוח

חשוב לי שתדעי כי השד המשוחזר לא בהכרח יראה כמו השד שאיבדת, אולם אני מבטיח לך כי אעשה כמיטב יכולתי על מנת להגיע לתוצאות הקוסמטיות הטובות ביותר עבורך.

שחזור שד לאחר הקרנות

עבור מאובחנות סרטן השד, טיפול בהקרנה הנו הכרחי לאחר הסרת שד או הסרת הגידול, על מנת למגר תאים סרטניים.

מכיוון שההקרנה הנה ממוקדת ומשפיעה על גידולים סרטניים מיקרוסקופיים וגם על רקמות בריאות, ניכרת הבחירה בעיתוי הנכון לביצוע ניתוח לשחזור שד.

שחזור שד באמצעות הרקמה הטבעית, הוא לרוב השיטה המועדפת לבנייה מחדש של השד וזאת בשונה מטכניקה מבוססת שתלים, בה עשוי להשתנות גודל השד, צורתו וצבע העור – כתוצאה מההקרנות לפני ואחרי הטיפול.

במקרה של גילוי סרטן שד מוקדם, ניתן לבצע שחזור מיידי אלא אם גודל הגידול למעלה מ-5 ס”מ ויש מעורבות של בלוטות לימפה. במקרה שכזה, אני ממליץ לדחות את השחזור בחצי שנה עד שנה.

כיצד מתבצע שחזור השד?

תהליך שחזור שד מתבצע בהתאם לתכנית רפואית הנבנית על ידי במיוחד בשבילך.

התכנית מותאמת עבורך בצורה אינדיבידואלית, עפ”י הצרכים שלך, מצבך הבריאותי ופרמטרים רפואיים ואישיים נוספים.

במידה ואובחנת זה עתה בסרטן השד, אוכל לבצע את תהליך שחזור השד מיד לאחר ניתוח הסרת הגידול, או שאמליץ לך לדחות השחזור למועד מאוחר יותר.

במרבית המקרים, אני מבצע ניתוח לשחזור שד באופן מיידי בעת הסרת השד, או שחזור אונקופלסטי בזמן הסרת הגידול.

שחזור השד יתבצע באמצעות דגימת רקמות מגופך, ו/או באמצעות טכניקות שחזור מבוססות שתלים, ו/או אחרות.

במקרה בו ישוחזר שד בודד, תוכלי לבחור בניתוח להרמת חזה/הקטנת חזה, אשר עשויים לסייע לך בהשגת סימטריה בין השד המשוחזר לטבעי, וזאת בהתאם למטרותייך ורצונותייך האסתטיים. שחזור הפטמה והעטרה יסתיימו לאחר היווצרות השד מחדש.

ניתוח תיקון שחזור שד

האם ידעת כי נשים רבות שעברו ניתוח שחזור שד לאחר כריתת גוש או כריתת שד עשויות שלא להיות מודעות לכך שיש אפשרויות לשיפור אם הן אינן מרוצות מהתוצאות? למרבה המזל, מנתח פלסטי מוסמך ומנוסה יכול לעזור להן למצוא פתרונות מותאמים אישית העונים על הצרכים האישיים שלהן ולספק את התוצאות הטובות ביותר האפשריות. בין אם מדובר בבחינת אפשרויות לניתוח תיקון שחזור שד, שיפור הסימטריה והצורה של השדיים או שיפור שביעות הרצון הכללית, ישנן מגוון אפשרויות זמינות שיכולות לעזור לנשים להרגיש בטוחות ושבעות רצון יותר לאחר השחזור שלהן.

תיקון שחזור שד הוא ניתוח חוזר שמבוצע כדי לשפר את התוצאות של ניתוח שחזור שד קודם. טיפול בהקרנות משמש לעתים קרובות כחלק מהטיפול בסרטן השד, אך הוא עלול לגרום לסיבוכים שונים בשד המשוחזר. קרינה עלולה לפגוע ברקמת השד המשוחזרת, ולהוביל להתכווצות, התקשות ועיוותים, במיוחד סביב שתל שד.

בניתוח תיקון שחזור שד, המנתח פועל כדי לטפל בסיבוכים אלה על ידי הסרת רקמת צלקת, התאמת השתל או הרקמה הרכה, או שימוש בהשתלת שומן כדי למלא פערים או שקעים.

אחת הגישות לניתוח תיקון שחזור שד עבור עיוותים הנגרמים על ידי קרינה היא להשתמש בשתל קל יותר, כגון שתלים מלאים במי מלח או שתלים הממוקמים מעל שריר החזה, שכן אלה נוטים פחות לגרום לסיבוכים ברקמה מוקרנת. השתלת שומן גם היא טכניקה שימושית להוספת נפח וקווי מתאר לשד. בנוסף, המנתח עשוי להשתמש בטכניקות כגון ADM (יריעה ביולוגית) כדי לתמוך בשתל ולספק כיסוי נוסף. חומרים אלה יכולים לעזור למזער את הסיכון לסיבוכים כגון תזוזה של השתל או קרע.

ניתוח תיקון שחזור שד יכול לשפר באופן משמעותי את המראה והתפקוד של השד המשוחזר, ותכנון קפדני על ידי המנתח יכול לעזור להקל על כל הסיבוכים הנגרמים על ידי הקרנות. מומלץ למטופלות השוקלות ניתוח תיקון שחזור שד לדון באפשרויות שלהן עם מנתח פלסטי מוסמך עם ניסיון בתחום זה.

למידע נוסף על ניתוח שחזור שד או תיקון שחזור שד, או לקביעת פגישת ייעוץ עם ד”ר רם קיילוס – מנתח פלסטי מוסמך בעל שם עולמי עם מומחיות בניתוח תיקון שחזור שד, אנא צרי איתנו קשר.

לצפייה בגלריה >