ד"ר רם קיילוס

מומחה לכירורגיה פלסטית ואסתטית

ניתוח הרמת חזה

לצפייה בגלריה >

הרמת חזה היא הליך כירורגי להרמה ועיצוב מחדש של שדיים שצנחו. הוא יכול לעזור לשפר את מראה השדיים, להגביר את הביטחון העצמי של האישה ולהקל על אי הנוחות הפיזית הקשורה לשדיים נפולים. בואו נלמד עוד על מהי הרמת חזה ומי יכול להפיק תועלת ממנה, מהם סוגי ההליכים הזמינים ולמה לצפות לפני, במהלך ואחרי הניתוח.

מהי הרמת חזה?

הרמת חזה היא ניתוח פלסטי שמשתמשים בו, כאמור, כדי להרים למנח גבוה יותר ולעצב מחדש שדיים הנראים מדולדלים, “ריקים” ונפולים. הם יכולים להיראות כך בשל האופן שבו התפתחו בתקופת ההתבגרות, או כתוצאה מירידות חדות במשקל ומהריונות, ללא קשר אם האישה בחרה להניק או לא. במהלך הניתוח, המנתח מסיר עודפי עור, ממקם מחדש את הפטמה והעטרה ומרים את רקמת השד ליצירת מראה צעיר וזקוף יותר. ההליך יכול להתבצע בשד אחד או בשניהם, ועשוי לכלול שימוש בשתלים כדי להשיג את התוצאות הרצויות.

סיבות לשקול הרמת חזה

נשים עשויות לשקול הרמת חזה מסיבות שונות, כולל:

  • שדיים נפולים עקב הזדקנות, הריון, הנקה או ירידה דרמטית במשקל
  • חוסר נפח או צורה של השד
  • פטמות המצביעות כלפי מטה או נמצאות מתחת לקפל השד
  • אסימטריה או חוסר אחידות של השדיים

סוגי הליכי הרמת חזה

ישנם סוגים שונים של טכניקות הרמת חזה, והבחירה ביניהן תלויה במידת הצניחה ובתוצאות הרצויות. שלושת הסוגים העיקריים של הליכי הרמת חזה הם:

  1. הרמת “סהר” – זוהי הרמת חזה מינורית הכוללת ביצוע חתך קטן סביב הקצה העליון של העטרה להסרת פיסת עור בצורת חצי סהר ממנה, וכן שימוש בטכניקת TIS לתיקון אסימטריה קלה במיקום הפטמה.
  2. הרמת חזה מסוג “סופגנייה” – סוג זה של הרמת חזה כרוך בביצוע חתך עגול בלבד סביב קצה העטרה (שהוא בדרך כלל רחב מהרצוי) כדי להסיר עודפי עור ולהדק מעט את השד.
  3. הרמה אנכית מסוג “סוכריה על מקל”, “עוגן” או “T הפוך” – סוג זה של הרמת חזה כרוך בביצוע חתך עגול סביב העטרה וחתך אנכי מן העטרה ועד לקפל השד, כדי להסיר עודפי עור ולעצב מחדש את השד. ככל שהשד נפול יותר, כך גדלה כמות העור שייתכן שיהיה צורך להסיר, ולכן עולה הסיכוי שייבחר סוג זה של חתך.

כיצד להתכונן לניתוח הרמת חזה

לפני מעבר ניתוח הרמת חזה נקבעת פגישת ייעוץ עם מנתח פלסטי מוסמך. במהלך הייעוץ, המנתח יעריך את ההיסטוריה הרפואית של המטופלת, יבחן את השדיים שלה וידון עמה על סוג ההליך, הסיכונים והיתרונות הפוטנציאליים שלו. ייתכן שהמטופלת תתבקש גם לעבור בדיקת ממוגרפיה או הדמיית שד כדי להבטיח שרקמת השד שלה בריאה.

בשבועות שלפני הניתוח, יש לעקוב אחר הוראות המנתח, אשר עשויות לכלול:

  • הפסקת תרופות מסויימות שעלולות להגביר דימום או להפריע להרדמה
  • הפסקת עישון כדי להפחית את הסיכון לסיבוכים
  • ארגון הסעה הביתה לאחר הניתוח ואולי גם ליווי בבית ליום או יומיים שלאחר הניתוח.

ניתוח הרמת חזה: למה לצפות

ניתוח הרמת חזה מבוצע בדרך כלל בהרדמה כללית, ויכול להימשך בין 2-4 שעות, בתלוי בהיקפו. במהלך הניתוח, המנתח יבצע חתכים, יסיר עודפי עור, ימקם מחדש את הפטמות ולעיתים קרובות יפחית את קוטר העטרה, ויעצב מחדש את רקמת השד.

החלמה לאחר ניתוח הרמת חזה

לאחר הניתוח, יש לנוח ולהימנע מפעילות מאומצת במשך מספר שבועות כדי לאפשר לשדיים להחלים. יהיה על המטופלת גם ללבוש חזייה תומכת כדי למזער נפיחות ואי נוחות. המנתח יספק הוראות כיצד לטפל בחתכי הניתוח, ויקבע למטופלת מועדים לפגישות מעקב שיאפשרו לו לעקוב אחר התקדמות תהליך החלמתה.

סיכונים וסיבוכים הקשורים לניתוח הרמת חזה

בכל ניתוח קיימים סיכונים מסויימים, וניתוח הרמת חזה אינו שונה מבחינה זו. חלק מן הסיכונים כוללים דימום, זיהום, הצטלקות, שינויים בתחושה בפטמה, אסימטריה בין השדיים, ולעיתים רחוקות גם סיבוכי הרדמה. חשוב ביותר לדון בסיכונים אלה עם המנתח לפני הניתוח ולעקוב אחר הוראותיו כדי להפחית את הסבירות שיתרחשו.

תוצאות ניתוח הרמת חזה

תוצאות ניתוח הרמת חזה נראות מייד, אך ייתכן שיחלפו מספר שבועות עד שיתבררו התוצאות הסופיות לאחר שעור השד יחזור בהדרגה לקדמותו. השדיים יהיו מוצקים יותר, מורמים ובעלי מראה צעיר יותר. התוצאות ארוכות טווח, אך רקמת השד תמשיך להזדקן באופן טבעי, והשפעות כוח המשיכה עלולות לגרום לשדיים לצנוח שוב עם הזמן.

ניתוח הרמת חזה והנקה

ניתוח הרמת חזה עלול להשפיע על יכולתה של האישה להניק, בהתאם לטכניקה בה נעשה שימוש והיקף ההליך. אם צינורות החלב או העצבים נפגעים במהלך הניתוח, הדבר עלול להפחית את ייצור החלב או לגרום לרגישות בפטמות. נשים המתכננות ללדת בעתיד צריכות לדון בכך עם המנתח שלהן לפני שהן עוברות הרמת חזה. באופן כללי (אך לא תמיד), אם השדיים צנחו עקב הריון והנקה, עדיף לעבור ניתוח הרמת חזה רק לאחר שלא מתוכננים ילדים נוספים. עם זאת, אם אישה צעירה או מתבגרת פיתחה שדיים נפולים כבר בגיל צעיר, לפני הריונות, היא עשויה בהחלט להפיק תועלת מניתוח הרמת חזה גם בשלבים אלה של חייה. היתרונות הפסיכולוגיים יכולים להיות משמעותיים.

ניתוח הרמת חזה וסרטן השד

ניתוח הרמת חזה אינו מעלה את הסיכון לפתח סרטן השד. נשים בעלות היסטוריה משפחתית של סרטן השד או הנמצאות בסיכון גבוה צריכות לדון באפשרויות שלהן עם המנתח הפלסטי שבחרו ולעבור בדיקות קבועות לגילוי מוקדם של סרטן השד.

עלויות ניתוח הרמת חזה

עלות ניתוח הרמת חזה משתנה בהתאם למספר גורמים, כולל ניסיון המנתח, מיקום המרפאה והיקף הניתוח. הליך זה נחשב בדרך כלל להליך “קוסמטי”, ולכן אינו מכוסה על ידי רוב תוכניות הביטוח או קופות החולים. העלות הממוצעת של ניתוח הרמת חזה בישראל יכולה לנוע בין 10,000-50,000 ₪.

בחירת כירורג לביצוע ניתוח הרמת חזה

בחירת המנתח הפלסטי הנכון לביצוע הרמת החזה היא קריטית להשגת תוצאות בטוחות, יפות וארוכות טווח. חפשו מנתח פלסטי מוסמך עם ניסיון רב בניתוחי הרמת חזה. כדאי לבחון תמונות “לפני ואחרי” של המטופלות הקודמות של אותו מנתח ולקרוא ביקורות כדי לקבל מושג על רמת עבודתו.

זמן החלמה לאחר ניתוח הרמת חזה

זמן ההחלמה לאחר ניתוח הרמת חזה יכול להשתנות, בהתאם להיקף הניתוח ולמצב גופה של האישה. רוב הנשים יכולות לחזור לעבודה ולפעילות קלה תוך שבוע עד שבועיים לאחר הניתוח. יש להימנע מפעילות מאומצת והרמת משאות כבדים במשך ארבעה עד שישה שבועות לפחות.

ניתוח הרמת חזה וצלקות

ניתוח הרמת חזה מותיר בגוף מעט צלקות, אך היקפן ומראן יהיו תלויים בסוג ההליך שבוצע, בתהליך ההחלמה ובגנטיקה של המטופלת. הצלקות עשויות להיראות אדומות, מורמות או מוצקות בתחילה, אך הן אמורות לדהות ולהפוך לשטוחות יותר עם הזמן. ניתן למזער את הצלקות על ידי מעקב קפדני אחר הוראות המנתח והימנעות מעישון וחשיפה לשמש במהלך תהליך הריפוי.

ניתוח הרמת חזה ושתלים

ניתן לשלב ניתוח הרמת חזה עם התקנת שתלי חזה כדי להגדיל את נפח החזה ולשפר את צורתו. השילוב עובד מצויין בעיקר כאשר המטופלת בטוחה שהיא רוצה חזה גדול יותר, ולא רק מורם. המנתח יוכל לעזור למטופלת לבחור את סוג השתל הנכון, את צורתו ואת גודלו לשם השגת התוצאות הרצויות לה. שילוב של ניתוח הרמת חזה עם הכנסת שתלים לחזה עלול להגביר את הסיכון לסיבוכים, ולעיתים ניתן לבצעו בשני שלבים נפרדים. מומלץ לשוחח על כל האפשרויות הללו עם המנתח הפלסטי לפני ביצוע הניתוח.

לסיכום, ניתוח הרמת חזה יכול לעזור לשפר את מראם של שדיים נפולים ולהגביר את בטחונה העצמי של האישה ואת שביעות רצונה מאיך שהיא נראית. חשוב לבחור מנתח פלסטי מוסמך עם ניסיון רב בניתוחי הרמת חזה ולעקוב אחר הוראותיו לפני, במהלך ואחרי ההליך כדי להשיג תוצאות בטוחות, יפות וארוכות טווח. ההליך כולל סיכון נמוך לסיבוכים, והתוצאות יכולות לספק קפיצה משמעותית באיכות חייה של האישה.

שאלות ותשובות

האם השדיים שלי יורמו באותה המידה משני הצדדים במהלך הניתוח?

הן ניתוח הקטנת חזה והן ניתוח הרמת חזה נועדו להשיג סימטריה, אך מידת ההרמה וההקטנה בכל צד עשויה להשתנות בהתאם לגודל וצורת השד ההתחלתית של המטופלת. המנתח שלך יעשה כל שניתן כדי להגיע לתוצאה מאוזנת, אחידה וטבעית למראה.

תוך כמה זמן אוכל ללבוש חזייה רגילה לאחר ניתוח הרמת חזה?

המנתח שלך יסביר לך בדיוק איזה סוג חזייה כדאי ללבוש לאחר הניתוח, ולאורך כמה זמן. לרוב יהיה עלייך ללבוש חזייה כירורגית תומכת במשך מספר שבועות לאחר ההליך כדי לסייע בהחלמה ולהפחית נפיחות.

תוך כמה זמן אוכל לנהוג לאחר ניתוח הרמת חזה?

בדרך כלל ניתן לחדש את הנהיגה לאחר ניתוח הרמת חזה בתוך כשבוע לאחר הניתוח, אך הדבר תלוי ברמת הכאב שאת חווה, בטווח התנועה שלך, בטכניקה הכירורגית שנעשה בה שימוש בהליך ובהיקף הניתוח. רוב המנתחים ממליצים להמתין לפחות שבוע לפני החזרה לכביש כדי למנוע תנועות פתאומיות שעלולות לגרום לנזק להחלמה. חיוני לעקוב אחר המלצות המנתח ולהקשיב לגופך כדי להבטיח החלמה בטוחה ונוחה.

האם אוכל לעבור ניתוח הרמת חזה אם כבר יש לי שתלים?

כן, בהחלט ניתן לבצע הרמת חזה בשדיים שיש בהם שתלי חזה. יתכן שהמנתח יאלץ להסיר את השתלים, להחליף אותם או למקם אותם מחדש במהלך הניתוח.

האם ניתן לבצע ניתוח הרמת חזה מבלי להסיר את הפטמה?

ברוב המקרים, הפטמה אינה מוסרת במהלך ניתוח הרמת חזה, אלא פשוט ממוקמת גבוה יותר על פני החזה מכיוון שהיא נמוכה מדי. המנתח עשוי לבצע חתך סביב העטרה כדי להקטין את גודלה ולמקם אותה מחדש במיקום גבוה יותר, אך הפטמה תישאר מחוברת לרקמת השד.

כמה זמן עלי לחכות לניתוח הרמת חזה לאחר הנקה?

מומלץ להמתין לפחות שלושה עד שישה חודשים לאחר ההנקה כדי לעבור ניתוח הרמת חזה כדי לוודא שרקמת השד החלימה לחלוטין וכל ייצור החלב הופסק.

האם אוכל לעבור ניתוח הרמת חזה אם אני סובלת מעודף משקל?

ניתוח הרמת חזה יכול להתבצע בנשים הסובלות מעודף משקל, אך המנתח עשוי להמליץ על ירידה במשקל לפני ההליך כדי להפחית את הסיכון לסיבוכים ולשפר את התוצאות. זכרו, השד מורכב מרקמת השד (בלוטה) ורקמת שומן. רקמת הבלוטות מגיבה להורמונים ורקמת השומן מגיבה לתנודות במשקל. התוצאה היציבה ביותר לטווח הארוך מניתוח הרמת חזה תתקבל אם המטופלת נמצאת במשקל התחלתי יציב. אם יש כמות משמעותית של ירידה במשקל לאחר הרמת החזה, השדיים עלולים לצנוח שוב, מה שיצריך ניתוח חוזר.

כמה זמן אצטרך לקחת חופש מהעבודה לאחר ניתוח הרמת חזה?

כמות הזמן הנדרשת למנוחה לאחר ניתוח הרמת חזה משתנה בהתאם להיקף ההליך ולדרישות העבודה עצמה. רוב המטופלות יכולות לחזור לעבודה בתוך כשבוע עד שבועיים, אך זמן זה עשוי להתארך עבור מטופלות העובדות בתפקידים תובעניים יותר מבחינה פיזית.

האם ניתוח הרמת חזה יכול לשפר את היציבה שלי?

ניתוח הרמת חזה בהחלט יכול לשפר את היציבה על ידי הרמת משקל השדיים והסרת רקמה עודפת שעלולה לגרום לעומס על הגב, הצוואר והכתפיים. לאחר ההליך, מטופלות רבות מדווחות על תחושה נוחה יותר ויציבה טובה יותר, המאפשרת להן להשתתף במגוון פעילויות כרצונן.

האם ניתוח הרמת חזה יכול לשפר את היכולת שלי להתאמן?

ניתוח הרמת חזה יכול לשפר את יכולתך להתאמן על ידי הפחתת משקל וגודל השדיים, מה שמאפשר קלות תנועה ונוחות רבה יותר במהלך פעילות גופנית. עם זאת, חשוב להמתין עד שהמנתח ייתן אישור לפני חידוש כל פעילות גופנית מאומצת לאחר ההליך. זה בדרך כלל מותר ארבעה עד שישה שבועות לאחר הניתוח.

לצפייה בגלריית “לפני ואחרי” של ניתוחי הרמת החזה של דר’ קיילוס – הקליקו כאן.

מעוניינת לקבוע פגישת ייעוץ עם דר’ רם קיילוס, מומחה בעל שם עולמי בתחום? השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם.

לצפייה בגלריה >